DünyaHaberler

Pakistan’da plastik torbalarda doğalgaz alıyorlar

Ekonomik zorluk içindeki Pakistan’da, mutfak tüplerini pahalı bulanlar, plastik torbalarda doğalgaz satın alıyor.

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinin çeşitli bölgelerinde halk, mutfak tüpleri pahalı olduğu gerekçesiyle gazı plastik torbalarda satın almayı tercih ediyor.

Mutfak tüpü fiyatının yaklaşık 10 bin Pakistan rupisi (825 TL) olduğu Hayber Pahtunhva’da, güvenli olmasa da plastik torbalarda satılan gaz, yüzde 70-80 daha ucuz.

Plastik torbaların ağzına vana yerleştiriliyor

Söz konusu gaz, doğalgaz boru hattına bağlı dükkanlardan satın alınıyor. Satıcılar, gaz kaçağını önlemek için plastik torbaların ağzına vana yerleştiriyor.

Plastik torbalardaki gaz, elektrikli pompa aracılığıyla mutfaklarda kullanılabiliyor.

Kış mevsiminde gaz sorunu yaşanıyor

Kış mevsiminde talebin artmasıyla doğalgaz arzında sıkıntı yaşayan Pakistan’da halkın son birkaç yıldır bu tür plastik torbalara yöneldiği belirtiliyor.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde gaz dolu büyük plastik torbaları taşıyan kişiler görülüyor. Yetkililer, geçen ay Peşaver’de gaz alışverişinde kullanılan plastik torbaları satan 16 kişiyi gözaltına almıştı.

Pakistan’da her yıl kış mevsiminde doğalgaz arzında sorun yaşanıyor. Ülkenin çeşitli şehirlerinde günün belirli saatlerinde hanelere yönelik gaz kesintileri uygulanıyor. Son olarak enerji tasarrufu için iş yerlerinin en geç saat 20.30’da kapatılması kararlaştırılmıştı.

Ekonomik darboğaz

Pakistan, ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor. Pakistan Merkez Bankasının 2 Aralık 2022’de 6 milyar 715 milyon dolar olan döviz rezervi, 29 Aralık’ta 5,8 milyar dolara gerilemişti. Ülkenin yaklaşık bir aylık ithalatı karşılayabilecek dövizi bulunuyor.

AA’nın haberine göre; Pakistan, borç yükümlülüklerini karşılamak ve cari açığı kapatmak için acil fona ihtiyaç duyuyor. İslamabad yönetiminin bu mali yılda 31-32 milyar dolar dış borç ödemesi bulunuyor. Bu borcun 8,3 milyar dolarının ocak-mart döneminde ödenmesi gerekiyor.

karadeniz'ın Haber ve Yaşam Portalı Güncel gündem olmuş haberler, galeriler ve videolar için takip edebilir siniz?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

İlgili Mesajlar

17'den 1

Bu Habere Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/krdnzne2/public_html/wp-content/litespeed/css/b57fa493da194deba5042de1da9d08b3.css.tmp): Failed to open stream: No such file or directory in /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler() #1 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file() #2 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve() #3 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url() #4 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(308): LiteSpeed\Optimize->finalize() #6 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/plugin.php(205): WP_Hook->apply_filters() #7 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/core.cls.php(462): apply_filters() #8 [internal function]: LiteSpeed\Core->send_headers_force() #9 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/functions.php(5309): ob_end_flush() #10 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(308): wp_ob_end_flush_all() #11 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(332): WP_Hook->apply_filters() #12 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action() #13 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/load.php(1144): do_action() #14 [internal function]: shutdown_action_hook() #15 {main} thrown in /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121