GündemHaberler

Bekir Bozdağ’dan İmamoğlu’na: İstanbul’un sorunlarıyla kavga etsin

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, yargılandığı davaya ilişkin açıklamalarını eleştirerek, yargıya müdahale edilemeyeceğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM’de AK Parti’nin grup toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, yargılandığı davaya ilişkin açıklamalarını eleştirdi.

Bozdağ, “Kendi lehine istediği kararlar çıkmazsa gök kubbeyi yıkacağını ifade ediyor. Bu üslup, bizim kanunlarımıza göre kabul edilemezdir. Hem adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçtur hem yargı görevini yapanları etkilemeye teşebbüs suçtur hem de yargı görevini yapanları tehdit etmek suçtur.

Onlara karşı her türlü saygısız dili kullanıp hukuk işleyince de şikayet etmek doğru bir şey değil. Hiç kimse, yargı görevini yapan hakim ve savcıları tehdit edemez. İmamoğlu da tehdit edemez, tehdit eden her zaman karşısında hukuku bulur.

Yargı görevini yapan insanları kendi aleyhine çıkan sonuçlar nedeniyle tehdit edenler ve tehdit dilini kullananlar, hukuku da hukuk devletini de içselleştirememiş ilkel bir zihniyeti temsil ediyor. Bu ilkel zihniyetten Türkiye, çok çekti” diye konuştu.

“İtirazı olan şikayet dilekçesini verir”

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) görevinin başında olduğuna işaret eden Bozdağ, “İtirazı olan şikayet dilekçesini verir, Hakimler ve Savcılar Kurulu bunu değerlendirir. Hukukun işlemesine hiç kimse müdahale edemez. Herkes hukuka uygun davranmalı.

Şimdiden, İstinaf’tan lehine karar çıkmazsa Yargıtay’dan lehine karar çıkmazsa İstinaf’ın, Yargıtay’ın başına gök kubbeyi yıkacağını söylüyor. Böylesi bir hukuk devleti anlayışı olur mu? Mahkeme burada hakaret suçunu sabit görerek ceza vermiş. Bununla ilgili usul belli İstinaf’a, Yargıtay’a gidecek.

Bu süreçler işleyecek, süreç işliyor. Süreç işlerken İstinaf’ı, Yargıtay’ı şimdiden hedefe koyuyor. Bunlar kabul edilemez şeylerdir. Buradan bir kez daha söylüyorum.

Hiç kimse, hiçbir makam, hiçbir mevki, yargı yetkisini kullanan hakime, savcıya emir ve talimat veremez, onları tehdit edemez, onlara had bildirmeye kalkamaz. Bunu yapan kendi haddini bilmeli” dedi.

“Kimseyi tanımıyor, hukuku tanımıyor, mahkemeyi tanımıyor…”

Bakan Bozdağ, Ekrem İmamoğlu’nu kendi hukuku, haddi konusunda sınırlarını iyi bilmeye davet etmek gerektiğini belirterek “Kimseyi tanımıyor, hukuku tanımıyor, mahkemeyi tanımıyor, İstinaf’ı tanımıyor, Yargıtay’ı tanımıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kaybettiği irtifayı yargı ile Adalet Bakanı ile İçişleri Bakanı ile kavga ederek hükümeti suçlayarak kazanmaya çalışıyor. Benim ona çağrım; siz İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı ile Türkiye’nin yönetimi ile uğraşacağınıza İstanbul’un sorunlarıyla uğraşın.

“İstanbul’un sorunlarıyla kavga etsin”

Pek çok insanın günahına giriyorlar. Her gün binlerce iftira atıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı işini yapmaya, İstanbul’a hizmet etmeye davet ediyorum, yargıyla kavga edeceğine İstanbul’un sorunlarıyla kavga etsin” diye konuştu.

karadeniz'ın Haber ve Yaşam Portalı Güncel gündem olmuş haberler, galeriler ve videolar için takip edebilir siniz?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

İlgili Mesajlar

Bu Habere Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir