Galeriler

Köprücük kemiği nedir? Köprücük kemiği kırığı kaç günde iyileşir?

Kemiklerde görülen kırıklıklar genelde travmalara bağlı oluşuyor. Fakat yaygın bir kırılma şekli olan kırık köprücük kemiği yaygın görülen bir yaralanma şeklidir. Genellikle düşme ya da omuz darbesi sonrasında oluşmaktadır. Maç esnasında oyun oynarken sol omuz köprücük kemiği kırılan Edin Visca sonrasında köprücük kemiği merak konusu oldu. Peki köprücük kemiği nedir ve köprücük kemiği kırığı kaç günde iyileşir?

Kemiklerde görülen kırıklıklar genelde travmalara bağlı oluşuyor. Fakat yaygın bir kırılma şekli olan kırık köprücük kemiği yaygın görülen bir yaralanma şeklidir. Genellikle düşme ya da omuz darbesi sonrasında oluşmaktadır. Maç esnasında oyun oynarken sol omuz köprücük kemiği kırılan Edin Visca sonrasında köprücük kemiği merak konusu oldu.

Peki köprücük kemiği nedir ve köprücük kemiği kırığı kaç günde iyileşir? İnsandan insana farklılık gösteren köprücük kemikleri, omuz ile göğüs arasında bulunan boyun bölgesinde yer almaktadır. Yaygın bir yaralanma türü olan ve tüm yaş gruplarında görülen köprücük kemiği kırığı, ‘Klavikula’ kırığı olarak da bilinmektedir. Bu kırıklar genellikle omuz üzerine sert bir biçimde düşmelerde görülmektedir. Bu kırık türü Trabzonspor ile Fatih Karagümrük karşılaşmasında yere düşmesi sonucu sol köprücük kemiği kırılan futbolcu Edin Visca’dan sonra merak konusu olmaya başlandı..

Hızlı bir şekilde araştırılmaya başlanan köprücük kemiği hakkında detaylı bilgi haberin devamında yer almaktadır…  Peki köprücük kemiği nedir ve köprücük kemiği kırığı kaç günde iyileşir? Köprücük kemiği

KÖPRÜCÜK KEMİĞİ NEDİR?
İnsan anatomisindeki sternum (göğüs kemiği) ile kürek kemiği arasında bulunan, yetişkin bir insanda ortalama 15 cm boyunda görülen ince uzun bir kemiktir.

Sinir ve damarlara yakın bir kısımda bulunmasından dolayı oldukça önemlidir.  KÖPRÜCÜK KEMİĞİ KIRIĞI NEDİR? Köprücük kemiği kırığı, yaygın bir yaralanma olarak görülmektedir. Düşme, spor ve trafik kazaları köprücük kemiğinin kırılmalarında yaygın gösterilen durumlar arasındadır. Klavikula kırıklarının yaklaşık %3’ü çocuklarda, genç erişkinlerde ve yaşlılardan oluşmaktadır.

Oluşan kırık, kemiği ciddi şekilde etkilemiş damarlara ve sinirlere de zarar vermişse cerrahi müdahale gereklidir. İyileşme süreci yaşa oranlar değişmektedir. Bu durum yetişkinlerde 6-8 hafta, çocuklarda 3-6 hafta arasında sürmektedir. Köprücük kemiği kırığı nedir KÖPRÜCÜK KEMİĞİ KIRIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kırık köprücük kemiği geçirirseniz semptomları şu şekilde gözükmektedir:
Köprücük kemiği kırığı

karadeniz'ın Haber ve Yaşam Portalı Güncel gündem olmuş haberler, galeriler ve videolar için takip edebilir siniz?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

İlgili Mesajlar

2'den 1

Bu Habere Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/krdnzne2/public_html/wp-content/litespeed/css/672383d2146e39d63081e0116f992665.css.tmp): Failed to open stream: No such file or directory in /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler() #1 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file() #2 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve() #3 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url() #4 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(308): LiteSpeed\Optimize->finalize() #6 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/plugin.php(205): WP_Hook->apply_filters() #7 /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/core.cls.php(462): apply_filters() #8 [internal function]: LiteSpeed\Core->send_headers_force() #9 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/functions.php(5309): ob_end_flush() #10 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(308): wp_ob_end_flush_all() #11 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(332): WP_Hook->apply_filters() #12 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action() #13 /home/krdnzne2/public_html/wp-includes/load.php(1144): do_action() #14 [internal function]: shutdown_action_hook() #15 {main} thrown in /home/krdnzne2/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121