Videolar

Mars’ın geçmişi belli oluyor: Perseverance gezgininden bir ilk!

Mars'ı incelemek için geçtiğimiz yılın Şubat ayında gönderilen Perseverance gezgini, incelenmek üzere örnekler topluyor.

Mars Keşif Programı kapsamında Kızıl Gezegen üzerindeki kaya ve tortu örneklerini toplayıp eski mikroskobik yaşamın belirtilerini araştıracak olan Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopteri, çalışmalarını hızlandırdı.

Perseverance gezgini, Mars toprağını incelenmesi için Dünya’ya getiriyor

Uzun bir süredir Mars’ta görev yapan ve gezegen hakkında bilgi toplayan Perseverance gezgini, dün bir ilki gerçekleştirdi. Gezgin, gezegenin yüzeyinden regolit adı verilen toprağı da Dünya’ya getirilecekler arasına ekledi. Bu bulgularla beraber programın asıl amacı olan Mars’ın bilinmeyen tarihinin gün yüzüne çıkması bekleniyor.

Perseverance gezgini, bir süredir incelenmek üzere çeşitli bulgular topluyor. Ancak bu güne kadar belli bazı bölgelerdeki kaya parçalarını inceledi ve bir kısmını da Dünya’ya getirmek üzere yanına aldı. Son görev onun için de bir ilk oldu. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan Iona Tirona, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı.

Regolit taneciklerinin boyutu, şekli ve kimyası hakkında öğrendiğimiz her şey, gelecekteki görevler için daha iyi araçlar tasarlamamıza ve test etmemize yardımcı oluyor

Peki bu bulgular Dünya’ya nasıl geri gelecek?

NASA, geçtiğimiz günlerde belirsizliğini koruyan bu konu için video içerikli bir paylaşım gerçekleştirdi. Videoya göre uzay ajansı, geçmişte belirtmiş olduğu geri dönüş uzay aracına güvenecek. Bu araç, Kızıl Gezegen’e gidecek ve ardından da yüzeye çıkacak. Yüzeyde ise Mars örnek dönüşüne başlamak için Perseverance ile bir araya gelecek.

karadeniz'ın Haber ve Yaşam Portalı Güncel gündem olmuş haberler, galeriler ve videolar için takip edebilir siniz?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

İlgili Mesajlar

Bu Habere Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir