Videolar

SpaceX’in yeni görevi için geri sayım başladı! Nasıl izlenir?

SpaceX, bugün saat 10.15'te gerçekleştireceği HAKUTO-R Mission 1 fırlatma işlemini canlı yayınlayacağını duyurdu.

Başarılı uzay araştırmalarıyla dikkat çeken SpaceX, Japonya ile yeni bir proje için anlaşma sağladı. Şirket, SpaceX Falcon 9 roketi ile HAKUTO-R Mission 1 aracını fırlatacak.

SpaceX, HAKUTO-R Mission 1 fırlatma anını canlı yayınlayacak

Japon hükümeti, hem özel şirketler hem de kamu kurumlarının yüklerini taşımak için HAKUTO-R uzay aracını geliştirdi. Geliştirilen aracın ilk görevi için SpaceX ile işbirliği yapan Japonya, bugün gerçekleştirilecek fırlatma sonrasında Ay’a yolculuk için yeni adım atacak.

Açıklanan bilgilere göre Falcon 9 roketi, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan (SLC-40) fırlatılacak. 11 Aralık 10.15 TSİ ile gerçekleştirilecek fırlatma, YouTube üzerinden yayınlanacak.

Yetkililer, HAKUTO-R uzay aracının Nisan 2023’te Ay’a iniş yapacağını duyurdu. HAKUTO-R, birkaç ay sürecek yolculuktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Rashid adlı bir geziciyi Ay’a teslim edecek. Rashid, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk Ay görevinin bir parçası olarak biliniyor.

SpaceX, bu görevi Dünya etrafındaki yörüngeye faydalı yükleri fırlattığı aynı roket ile gerçekleştirecek. Ancak bu kez HAKUTO-R uzay aracı, yörüngeye girmek yerine Dünya’dan uzaklaşıp Ay’a doğru hareket edecek.

karadeniz'ın Haber ve Yaşam Portalı Güncel gündem olmuş haberler, galeriler ve videolar için takip edebilir siniz?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

İlgili Mesajlar

Bu Habere Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir