Galeriler

Bir Kez İzledikten Sonra Etkisinden Uzun Bir Süre Çıkamayacağınız Muhteşem Filmler

Merhabalar. Bazı filmler vardır ki gerek senaryosu gerekse de oyunculuklarıyla hafızamızdan asla silinmez. O filmlerin enteresan sahneleri sürekli zihnimizin içinde döner durur. Bu içerikte size izledikten sonra etkisinden uzun süre çıkamayacağınız ...

Merhabalar. Bazı filmler vardır ki gerek senaryosu gerekse de oyunculuklarıyla hafızamızdan asla silinmez. O filmlerin enteresan sahneleri sürekli zihnimizin içinde döner durur. Bu içerikte size izledikten sonra etkisinden uzun süre çıkamayacağınız filmleri listeledim.

İyi seyirler dilerim.

1. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

Orta Dünya’nın geleceğinin kontrolü için savaşan iyi ve kötü güçler arasındaki son karşılaşmadır bu. Frodo ve Sam, Tek Yüzüğü yok etme arayışlarında Mordor’a ulaşırken Aragorn, taş şehir Minas Tirith’te Sauron’un kötü ordusuna karşı iyi güçlerin başında yer alır.

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

2. Schindler’s List (1993)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındaki Polonya’da sanayici Oskar Schindler, Naziler tarafından zulme tanık olduktan sonra yavaş yavaş Yahudi iş gücü için endişelenmeye başlar.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

3. Vertigo (1958)

San Francisco polis departmanından bir dedektif olarak erken emekli olmasının ardından, John Ferguson arka arkaya iki kadına takıntılı hale gelir; bu takıntılar, uzun süredir arkadaşı ve eski nişanlısı, kadın iç çamaşırı tasarımcısı Midge Wood’u rahatsız eder.

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes

4. City Lights (1931)

Gözleri görmeyen bir çiçekçi kıza aşık olan buğulu gözlü bir serseri, zengin, dengesiz bir sarhoşun yardımıyla ona tıbbi olarak yardım edebilmek için para biriktirir.

Yönetmen: Charles Chaplin

Oyuncular: Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee

5. Citizen Kane (1941)

Yayıncı Charles Foster Kane’in ölümünün ardından muhabirler, onun son sözünün anlamını ortaya çıkarmak için çabalıyor: ‘Rosebud’.

Yönetmen: Orson Welles

Oyuncular: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore

6. Seven Samurai (1954)

Haydutlar tarafından sömürülen bir köydeki çiftçiler, korunmak için kıdemli bir samuray tutar ve ona katılmak için altı samuray daha toplar.Yönetmen: Akira Kurosawa

Oyuncular: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima

7. Rear Window (1954)

Tekerlekli sandalyeye mahkum bir fotoğrafçı, Greenwich Village avlusundaki apartman penceresinden komşularını gözetliyor ve manken kız arkadaşının şüpheciliğine rağmen içlerinden birinin cinayet işlediğini düşünüyor.

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey

8. Casablanca (1942)

Alaycı tavırlı bir gurbetçi Amerikalı kafe sahibi, eski sevgilisi ve onun kaçak kocasının Fransız Fas’ında Nazilerden kaçmasına yardım edip etmemeye karar vermekte zorlanır.

Yönetmen: Michael Curtiz

Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid

9. 12 Angry Men (1957)

New York City’deki bir cinayet davasındaki jüri, şüpheci tedbiri onları aceleyle bir karara varmadan önce kanıtları daha dikkatli bir şekilde değerlendirmeye zorlayan tek bir üye tarafından şaşkınlığa uğrar.

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

10. The Godfather (1972)

  1. Dünya Savaşı sonrası New York City’deki bir organize suç hanedanının yaşlanan mafya babası, gizli imparatorluğunun kontrolünü gönülsüz en küçük oğluna devreder.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

11. The Treasure of the Sierra Madre (1948)

1920’lerin Meksika’sında iş arayan iki talihsiz Amerikalı, eski bir madenciyi Sierra Madre Dağları’nda altın madenciliği yapmalarına yardım etmesi için ikna eder.

Yönetmen: John Huston

Oyuncular: Humphrey Bogart, Walter Huston, Tim Holt

12. The Shawshank Redemption (1994)

Film, eskiden başarılı olan bir bankacının, işlemediği bir suçtan suçlu bulunduktan sonra Shawshank’ın kasvetli hapishanesinde tutsak olarak yaşadıklarını anlatıyor.Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

13. Notorious (1946)

Amerikan ajanları, hüküm giymiş bir Nazi casusunun kızından Güney Amerika’daki bir Nazi bilim insanı çetesi hakkında bilgi toplamasını ister. Acaba kızın kendini onlara sevdirmesi için ne kadar ileri gitmesi gerekecek?

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: Cary Grant, Ingrid Bergman, Claude Rains

14. Three Colors: Red (1994)

Valentine, Cenevre’de yaşayan genç bir modeldir. Ezdiği bir köpek yüzünden, komşularının telefon görüşmelerini para için değil, sinizmini beslemek için gözetleyen emekli bir yargıçla tanışır. Film, bazı insanlar, Valentine ve yargıç arasındaki ilişkilerin hikayesidir.

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski

Oyuncular: Irène Jacob, Jean-Louis Trintignant, Frédérique Feder

15. Boyhood (2014)

Richard Linklater’ın aynı oyuncu kadrosuyla 12 yılı aşkın bir süredir çekilen film, ekranda tam anlamıyla gözlerimizin önünde büyüyen Mason adlı bir çocuğun gözünden görülen çığır açan bir büyüme hikayesidir.Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke

16. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)

Çılgın bir Amerikan generali, Sovyetler Birliği’ne bombalı saldırı emri vererek politikacılar ve generallerle dolu bir savaş odasının çılgınca durdurmaya çalıştığı nükleer bir soykırıma giden yolu tetikler.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden

17. Pan’s Labyrinth (2006)

1944 yılının Falangist İspanya’sında, sadist bir ordu subayının kitap düşkünü genç üvey kızı, ürkütücü ama büyüleyici bir fantezi dünyasına kaçar.

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Ivana Baquero, Ariadna Gil, Sergi López

18. All About Eve (1950)

Eve Harrington, idolü, yetenekli ama yaşlanan Broadway yıldızı Margo Channing ile tanışmak için sahne arkasında bekliyordur. Eve, Margo’yu şu anki oyununun HER performansında gördüğünü açıkladığında yeterince masum görünüyorsa da aslında hiç öyle değildir.Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz

Oyuncular: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders

19. Some Like It Hot (1959)

İki erkek müzisyen, bir çete saldırısına tanık olduktan sonra kadın kılığına girer ve tamamı kadınlardan oluşan bir grupla eyaletten kaçarlar. Ancak ortalık daha fazla karışmaya başlar.

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon

20. North by Northwest (1959)

New Yorklu bir reklamcılık yöneticisi, bir grup yabancı casus tarafından hükümet ajanı sanıldıktan sonra kaçar ve sadakatinden şüphe etmeye başladığı bir kadına aşık olur.

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason

21. Parasite (2019)

Açgözlülük ve sınıf ayrımcılığı, zengin Park ailesi ile yoksul Kim ailesi arasında yeni kurulan tuhaf ilişkiyi giderek tehdit etmeye başlar.Yönetmen: Bong Joon Ho

Oyuncular: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong

22. Spirited Away (2001)

Ailesinin banliyöye taşınması sırasında, 10 yaşındaki somurtkan bir kız tanrılar, cadılar ve ruhlar tarafından yönetilen ve insanların canavarlara dönüştüğü bir dünyada dolaşmaya başlar.

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Daveigh Chase, Suzanne Pleshette, Miyu Irino

23. Pulp Fiction (1994)

Filmde iki mafya tetikçisi, bir boksör, bir gangster ve karısı ile bir çift lokanta haydutunun hayatları, dört şiddet hikayesinde iç içe geçmektedir.

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson

24. Psycho (1960)

Bir Phoenix sekreteri, işvereninin müşterisinden 40.000 doları zimmetine geçirir, kaçar ve annesinin egemenliği altındaki genç bir adam tarafından işletilen ücra bir motele yerleşir.

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

25. Singin’ In The Rain (1952)

Amerikan müzikal romantik komedi filmi, 1920’lerin sonundaki Hollywood’un neşeli bir tasvirini sunuyor ve üç yıldız, sessiz filmlerden ‘ sesli filmlere ‘ geçiş dönemine denk gelen oyuncuları konu alıyor.Yönetmenler: Stanley Donen, Gene Kelly

Oyuncular: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds

Siz bu kült filmler hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

DHA Güncel haberlerin, son dakika haberlerin ve en önemli manşetlerin hayata giriş noktası Demirören Haber Ajansı nı Krdnz.Net'den takip edebilirsiniz?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

İlgili Mesajlar

Bu Habere Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir