Yaşam
Yaşam

Ekmekten Makarnaya, Patatesten Çikolataya Kadar Zararlı Olduğu Düşünülen Aslında Masum Olan 10 Besin

Yıllardır sağlıksız olduğu düşünülen bazı besinler vardır. Zararlı olduğu düşünülen bu besinlerin aslında masum olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız! İşte karşınızda sanıldığı kadar zararlı olmayan besinler 👇 Konserve yiyecekler Konserve ...

Yıllardır sağlıksız olduğu düşünülen bazı besinler vardır. Zararlı olduğu düşünülen bu besinlerin aslında masum olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız! İşte karşınızda sanıldığı kadar zararlı olmayan besinler 👇

Konserve yiyecekler

Konserve yiyecekler veya dondurulmuş yiyecekler genellikle daha ucuzdur. Bunun yanında, bazı insanlar sebzelerin konserve veya donmuş olması nedeniyle besleyici olmadıklarını düşünmektedir. Araştırmalar, konserve işleminin sebzelerin neredeyse tüm besinlerini koruduğunu göstermiştir. Konserve sebzeler, koruyucu olarak kullanıldığı için fazla miktarda sodyum içerir. Konserve sebzeleri tercih ederken, sodyum oranı düşük olan konserve sebzeleri seçmelisiniz.

Yumurta sarısı

Yumurta kolesterolü artıran bir besin olarak bilinmektedir. Aslında yumurta, HDL (iyi kolesterol) seviyelerini artırmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar (tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri) içerir. Daha çok yumurtalarla birlikte tükettiğiniz diğer yiyecekler, kan basıncını ve LDL (kötü kolesterol) seviyelerini yükseltir.

Ekmek

Pek çok insan, karbonhidrat oranı yüksek olduğu ve fazla besin sağlamadığı için ekmekten uzak durmaktadır. Lif açısından zengin olan ekmekten uzak durmak aslında sanıldığı kadar doğru değildir.

Patates

Nişasta içeren patatesten çoğu insan uzak durmaktadır. Sanıldığı kadar korkutucu olmayan patatesin birçok faydası bulunmaktadır. Cilde iyi gelir ayrıca patates C ve B6, manganez, magnezyum, fosfor, niasin, folat ve lif içerir. Patatesi kabuğu ile tüketebilirsiniz.

Çikolata

Çikolatanın üzerine yapılan ve halen devam eden birçok araştırma bulunmaktadır. Kalp sağlığına da iyi gelen bitter çikolata diğer çikolata çeşitlerine göre faydalıdır. Çikolatanın faydasından yararlanmak istiyorsanız ölçülü bir şekilde tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Patlamış mısır

Lif bakımından zengin olan patlamış mısırının kalp sağlığına faydası bulunmaktadır. Patlamış mısırı yaparken içerisine sıvı yağ eklediğiniz zaman besin değerini düşüreceğinizi unutmamalısınız.

Sofra tuzu

Sodyum içeren sofra tuzu insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sofra tuzunun içerisinde bulunan sodyum, sinir sisteminize, kas sisteminize ve daha fazlasına yardımcı olur.

Kahve

Kahve kafein içermesi nedeniyle kalp sağlığına zararlı olarak görülmektedir. Her gün 1 bardak kahve tüketmek tip 2 diyabet, kalp hastalığı, karaciğer ve endometriyal kanserler, parkinson hastalığı ve depresyon olasılığını azaltabileceği söylenmektedir.

Makarna

Karbonhidrat içeren makarnanın besin değerinin düşük olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar, tam tahıllı makarnanın daha fazla besin değerine sahip olduğunu ve daha uzun süre tok tutabildiğini gösteriyor. Ancak bu makarna da genellikle rafine makarnadan pahalı.

Beyaz pirinç

Kahverengi pirincin beyaz pirince göre daha fazla lif, magnezyum ve diğer besin maddeleri içerir. Beyaz pirinç kahve pirinç kadar olmasa da besleyicidir ve uygun fiyatlıdır.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

karadeniz'ın Haber ve Yaşam Portalı Güncel gündem olmuş haberler, galeriler ve videolar için takip edebilir siniz?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

İlgili Mesajlar

Bu Habere Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir